VELKOMMEN TIL FØRSLEV SPILLEMÆND'S HJEMMESIDE


Se hvem vi er Om os Galleri Harmonika-Sider Hør lidt fra vores CD "2014" Booking Vi søger oo oo oo

Med næsten 1000 års erfaring sammenlagt

Førslev Spillemænd er en lille flok på 9 medlemmer, der er hjemmehørende i Førslev mellem Haslev og Ringsted på Midtsjælland. Vi har nu eksisteret i 22 år og mødes hver torsdag til øveaften.

Vi spiller på pleje- og ældrecentre, gadefester, park- og slotsunderholdning samt krobal. Desuden ved familiegudstjenester, i kirker samt menighedshuse.

Vi er en flok glade amatører, der spiller lidt af hvert fra folkemusik over Morten Korch filmmelodier, hovedsageligt melodier vi kender fra Giro 413 Instrumenter er trommer, guitar, bas, mundharmonika, harmonikaer samt 4 sangere.

Førslev Spillemænd var i juli 2014 i studiet for at lave en ny CD, som kan købes hvor vi spiller, eller ved henvendelse til vores musikalske leder på tlf. 55 73 87 29

Vi spiller bl.a. i Faxe Ladeplads i juli og i Præstø, samt på Præstø Spillemandstræf i august, og vores eget træf i Førslev Forsamlingshus den anden lørdag i august, fra 13.30-22.00 hvor der er gratis adgang og forskelige orkestre hele dagen, samt mad og drikke til favorable priser.

Vi er et non profit foretagende og koster derfor ikke en bondegård. Ring til Bodil Hansen, og hør nærmere om, hvordan vi får nogle hyggelige timer sammen. Tlf.: 25573802


Harmonikatræf i Førslevs forsamlingshus Lørdag d. 12-8 2017
Førslev Bygade 18 4690 Haslev Fri entré

Der må ikke medbringes mad og drikkevarer i forsamlingshuset,

men man kan købe mad og drikke til rimelige priser.

Træfmenu

Flæskesteg sovs, kartofler og mormorsalat Kr. 75.00. Is med pandekage Kr. 25.00. Øl Kr. 20.00.
Vand Kr. 15.00. Kildevand Kr. 10.00 Fra Kl. 13.00-17.15 og 18.45-20.00 kan der købes
2 pølser med 2 brød Kr. 25.00. 1 pølse med brød Kr. 15.00.
Kaffe med æblekage Kr. 30.00. Æblekage Kr. 20.00. Kande kaffe Kr. 35.00. Vin pr. flaske Kr. 110.00. Pr. glas Kr. 20.00.
Ved ankomst senere end Kl.16.00 kan mad bestilles på Tlf.56380175

Maden bliver leveret af Madpigerne

Der bliver oprettet parkeringsplads på det grønne areal ca. 100 m. fra Forsamlingshuset. Af hensyn til udrykningskørsel
bedes man benytt denne parkeringsplads.

Program

Førslev spillemænd 13.45-14.25
Onsdag aften Broby 14.35-15.15
Holmstrupperne 15.25-16.05
Seniorkoret Næstved 16.15-16.45
Gnisten Nysted 16.55-17.35
Spisepause 17.35-18.35
Seniorkoret Næstved 18.35-19.05
Næstved Harmonikaklub 19.15-19.55
Præstø Harmonikaforening 20.05-20.45
Førslev spillemænd 20.55-21.35
Fælles afslutning 21.35-21.45
Dejlig er sommernatten i G dur
We´ll meet again i G dur
Skuld gammel venskab i C dur
Opdateret d. 17.6.2017